קורס ספרות לכלבים

שפת גוף של כלבים - עובדות שחשוב לדעת

כלבים לא דוברים את שפת בני האדם, אך גם הם, ממש כמונו, מסוגלים לבטא מנעד רחב של תחושות באמצעות גופם. למעשה, נכון יותר לומר כי שפת גוף של כלבים לא באה לידי ביטוי רק באמצעות המראה החיצוני של גופם, אלא יחד עם קולות וצורת התנהגות ייחודית. כל בעלי הכלבים רוצים לדעת מה הכלב שלהם חושב, כדי להצליח להעניק לו איכות חיים נוחה ואיכותית ולא לדחות עבורו סיפוקים שונים.

מדוע חשוב להבין את שפת הגוף של הכלב?

בנוסף לאפשרות של מילוי אחר מבוקשו של הכלב ולהעניק לו יחס נאות ומכבד, הבנת שפת גוף של כלבים יכולה לסייע במיוחד כשהכלב נמצא במצוקה. כאמור, כלבים אינם יכולים לדבר ולכן אינם יכולים להסביר במילים פשוטות מה עובר עליהם כשהם חשים לא בטוב, איזה איבר בגופם כואב ובאופן כללי מה התחושות שהם מרגישים.

באמצעות הבחנה בסימנים שהכלב מנסה להעביר באמצעות גופו והתנהגותו, ניתן לדעת מתי הכלב מבקש את עזרתנו, כדי שנוכל לדאוג לבריאותו ולהיעזר בייעוץ רפואי במקרה הצורך.

כיצד להבין את שפת הגוף של כלבכם?

כלבים יכולים לבטא את תחושותיהם, הרגשותיהם ורצונם באמצעות כל איברי גופם כאשר לרוב הזנב הוא האיבר הבולט ביותר שמסייע לנו להבין כיצד הכלב מרגיש. כדי להצליח ולהבין מה כלבכם רוצה מכם, חשוב לשים לב לא רק לזנבו שמכשכש במרץ אלא לסימני גוף אחרים כמו אוזניים, לשון, עיניים, ראש, ידיים וכו'.

 • סימנים עם הזנב – ידוע כי כשכוש בזנב מעיד עד כלב שמח ואנרגטי, אך מה בנוגע לסימני זנב אחרים? זנב שמוט לדוגמה מבטא לרוב תחושות פחד אצל הכלב, ואילו זנב זקור מעלה מתייחס אל תחושות מתח שהכלב מרגיש. כפי שצוין מלכתחילה, כדי לאבחן את סימני הגוף בצורה הטובה ביותר, יש להתייחס אל איברי גוף אחרים של הכלב שנכנסים לפעולה, בנוסף להתנהגות הזנב.

 • סימנים עם האוזניים – במידה ואוזני הכלב משוכות אחורה ו/או זקופות מעלה בנוסף לזנב מתוח וזקור, הכלב מבטא בכך הרגשת סקרנות בנוגע לדבר מה שלכד את מבטו. כלב שאוזניו שמוטות מטה יחד עם זנב שמוט בין הרגליים, מבטא בכך לחץ, פחד או חרדה ממשהו שהוא נחשף אליו באותו הרגע.

 • סימנים עם הלשון – הלשון אצל הכלבים מסייעת להם להתנשף באופן קצוב, ובכך לאפשר לגופם להתקרר מהר יותר לאחר פעילות גופנית נמרצת. במידה ולשונו של הכלב משורבבת החוצה במהלך התנשפות, מבלי שביצע פעילות גופנית או מאמץ גופני אחר, זהו סימן נוסף המעיד על חדרה ולחץ שהכלב מרגיש.

 • סימנים עם העיניים – גם העיניים של הכלב יכולות לומר הרבה ללא צורך במילים, כך שעיניים הפונות כלפי מטה ומלוות בזנב שמוט מעידות על הרגשת לחץ או חשש. לעומת זאת כשהכלב פותח את עיניו באופן מלא, ראשו ואוזניו זקופות יחד עם זנבו אלו סימני גוף מובהקים לכך שהכלב דרוך ועירני במיוחד.

סימנים שיסייעו לכם להבין מה כלבים זרים מרגישים

בעלי כלבים יכולים לדעת באופן וודאי מה אופי התנהגותו של כלבם, מתוך היכרותם איתו, וכך לצפות את התנהגותו למגוון תרחישים שונים. כאשר זה נוגע לכלבים זרים שאין איתם היכרות מוקדמת, קשה מאוד לדעת כיצד הכלב יתנהג והאם יש לו אופי ידידותי או שמא הוא חרדתי ולחוץ – ולכן צפוי להיות תוקפני ואגרסיבי מעט כתוצאה מהרגשותיו.

משום כך חשוב לזהות את שפת גופם של הכלבים, שמרביתם משדרים את אותם מסרים ולכן ניתן לומר כי זוהי שפה אוניברסלית לכלל הכלבים. כשפוגשים כלב ברחוב שאיננו קשור ברצועה לבעליו, מומלץ לא למהר וללטף אותו אלא לעמוד ולהתבונן בעיניו. אם תגובת הכלב היא כשכוש בזנב, אוזניו מוטות אחורה וגופו רפוי זוהי שפת גוף שמשדרת נינוחות וככל הנראה מדובר בכלב ידידותי. לעומת זאת, כלב שגופו מתוח ודרוך, אוזניו משוכות למעלה וזנבו לא זז ומוטה כלפי מעלה, אלו סימנים שהכלב לחוץ וככל הנראה לא מרגיש בנוח, ולכן מומלץ לא לגשת אליו כדי לא להלחיצו יותר ולעורר אצלו תגובה תוקפנית.

אילוף הכלב באופן הדרגתי ועקבי

על מנת שכלבכם יצליח בתרגילי האילוף, וכן גם אתם, חשוב לבצע את התהליך באופן הדרגתי אך יחד עם זאת גם עקבי. הכוונה היא לבצע עם הכלב תרגילים שונים בכל יום, בעדיפות לשעות קבועות אותן הכלב יצפה להתחיל. כדי לא לעייף את הכלב יתר על המידה, הקדישו עד חצי שעה בכל יום לאילוף ,כאשר מרבית הזמן איתו תהיה מוקדשת למשחקים, טיולים ופעילויות מהנות אחרות.

כך תוכלו למנוע מהכלב הרגשה כי תהליך האילוף הינו מתיש וארוך, אלא שגרה מהנה במהלכה הוא לומד חדשים יחד עם זמן איכות עם בעליו. יש לזכור לא להעמיס על הכלב תרגילים ופקודות, אלא לבצע אותן בהדרגה מתרגילים קלים שאותם הכלב יצליח לבצע בקלות, ועד התקדמות לתרגילים מורכבים יותר על פי נכונותו של הכלב.

מפגש בין כלבים – כיצד נכון להתנהג?

במהלך טיולים יומיים עם הכלב בשכונת המגורים, וודאי יצא לכם ולכלבכם להיפגש עם כלבים לא מוכרים שמטיילים גם הם עם בעליהם. כתוצאה מחוסר וודאות בנוגע לאופי והתנהגותו של הכלב הזר, בעלי כלבים נוטים להצמיד את הכלב אליהם ולהימנע ממפגש בין שני הכלבים כדי לא לעורר תגובות תוקפניות ומריבות ביניהם.

על אף החשש, יש לזכור כי כלבים זקוקים למפגשים חברתיים עם כלבים אחרים. דרך החשיפה של הכלב לכלב אחר צריכה להיעשות באופן אחראי ושקול מצד הבעלים, כאשר כל אחד מהם מכיר את אופיו של הכלב ויודע להבחין מתי הכלב מגיב בצורה ידידותית ונוחה כלפי הכלב הזר, ומתי הכלב נראה לחוץ ואף מאוים ולכן צפוי לבטא את תחושותיו בצורה תוקפנית ואלימה כלפי הכלב השני.

 

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.