קורס ספרות לכלבים

כל מה שחשוב לדעת על שיני חלב בכלבים

יום אחד חזרתם לבית לאחר יום עמוס ומתיש במיוחד, וגיליתם לחרדתכם שהגור הקטן שאימצתם לפני מספר ימים הרס כל דבר אפשרי בבית – מנעליים יקרות שהיו מונחות לצד מיטתכם, ועד קירות שהוא הצליח לגרד ולנשוך. למרות המחשבה כי גור הכלבים עשה זאת מתוך תחושת שעמום, ההסבר הנכון ככל הנראה להתנהגות זו נובע למעשה מכאבי שיניים שהכלב מרגיש כתוצאה מגדילת שיני החלב בפיו. לכן הדחף לנשוך וללעוס כל דבר שזז הוא שגרתי והגיוני כשזה מדובר על גורים קטנים, ובמאמר הנוכחי נסקור את כל מה שחשוב לדעת על שיני חלב בכלבים.

תהליך בקיעת שיניים אצל כלבים

אצל כל הכלבים מתחיל תהליך של בקיעת שיניים רק מספר שבועות לאחר לידתם, ולכן בין טווח הגיל של שש עד שמונה שבועות מתחילות לצמוח שיני החלב בפיהם. השיניים הקדמיות, שהן השיניים החותכות, הן הראשונות לבקוע כשלאחר מכן בוקעות השיניים הקדם טוחנות, ובסוף שיני הניבים בוקעות כך שלגור יש 28 שיני חלב בפיו.

תהליך בקיעת השיניים עשוי להעניק לגור הכלבים תחושה מעט לא נוחה, ולכן התנהגותו תתבטא לרוב בנשיכות ולעיסת חפצים שונים הנמצאים בסביבתו כדי להקל על הכאבים ותחושת הגירוד בחניכיים. שלבי בקיעת כל שיני החלב נמשכים כמספר חודשים, כאשר לאחר מכן שיניים אלו צפויות להתחלף בשיניים קבועות שיישארו בפיו של הכלב במשך כל חייו.

החלפת שיני חלב בשיניים קבועות

שיני החלב הן שיניים נשירות, ולכן החל מגיל שלושה חודשים שיניים אלו יתחילו לנשור והשיניים הקבועות יתפסו את מקומן בחניכי הכלב. אצל כל כלב תהליך בקיעת והחלפת השיניים מתרחש בגילאים שונים, ולכן עד גיל שבעה חודשים רוב הכלבים יחליפו את שיני החלב בשיניים קבועות. קצב החלפת השיניים מתקיים על פי סדר הבקיעה שלהן, כך שבתחילה השיניים הקדמיות ייפלו ובסיום הניבים.

בנוסף להחלפת שיני החלב, שיניים נוספות עשויות לצמוח בפיו של הכלב רק כאשר הוא יגיע לגיל בוגר, ולכן לכלבים בוגרים יש יותר שיניים לעומת גורי כלבים שלא בקעו אצלם שיניים טוחנות. גם בזמן תקופת החלפת שיני החלב בשיניים קבועות, הכלב עשוי לחוש כאבים ואי-נוחות בפיו ולכן יתפתה לנשוך וללעוס חפצים רבים ומגוונים הנמצאים בסביבתו.   

כיצד לשמור על בריאות שיני הכלב?

קיימת חשיבות לשמירת ההיגיינה בפיו של הכלב, הן בתקופת בקיעת שיני החלב והן כאשר השיניים הקבועות כבר צמחו בחניכיו. למרות ששיני החלב צפויות ליפול כעבור כמה חודשים מרגע בקיעתן, מומלץ לנקות את שיני הכלב באופן קבוע כדי להרגיל אותו למגע באזור פיו. כלבים לרוב רגילים רק לאכול ולשחק עם השיניים שלהם, ולכן באמצעות הרגלתם לשגרת ניקיון וצחצוח שיניהם הם לא יביעו התנגדות כשתרצו לנקות את השיניים שלהם עם מברשת שיניים.

מומלץ להקפיד על שגרת צחצוח קבועה יומיים עד שלוש בשבוע, כאשר משתמשים במברשת ומשחת שיניים ייעודית לכלבים. בנוסף לתכשירים ואביזרים אלו, מומלץ לתת לכלב לשחק עם צעצועים לעיסים שיאפשרו לו להקל על כאבי השיניים בזמן בקיעתן / נשירתן, וגם יצליחו לנקות את שיניו מהצטברות אבנית בחלק החיצוני של השן.

מתי מומלץ לפנות אל וטרינר?

תהליך בקיעת והחלפת השיניים בכלבים מתקיים באופן טבעי אצל כל הכלבים, ולכן לרוב לא יידרש מעקב או טיפול רפואי בתקופה זו. במקרים נפוצים עשוי להתרחש מצב בו שן חלב אחת או יותר לא תנשור באופן טבעי, דבר שעשוי להוביל לכליאת השן הקבועה בחניכיים של הכלב וכתוצאה בעיות דנטליות מגוונות כמו דלקת חניכיים, פצעים כתוצאה ממנשך לא תקין, הצטברות גבוהה של אבנית וכו'. מצבים כאלו מחייבים פנייה והערכה אצל רופא וטרינר כדי לקבל טיפול מתאים.

יש לזכור כי בזמן החלפת שיני החלב בשיניים קבועות, הדבר ילווה לעיתים בדימום מהחניכיים של הכלב שנחשב לעניין שכיח שאינו מצריך פנייה לווטרינר. בתקופה זו יש כלבים שיביעו קושי באכילת מזון מוצק כמו אוכל יבש לכלבים, זאת כתוצאה מתחושות חוסר נוחות וכאבים בשיניים. לרוב מדובר בהתנהגות חולפת, אך אם הכלב מסרב לאכול במשך מספר ימים כדאי לגשת אל הווטרינר כדי לוודא שלא מדובר בגורם אחר שמונע ממנו לאכול.

למה כלבים קטנים הורסים כל דבר בבית ואיך למנוע זאת?

כאמור, התשובה לכך נובעת למעשה מבקיעת השיניים של הכלב כשהם גורים, בין אם מדובר על תקופת יציאת שיני החלב בפיהם או התקופה בה השיניים מתחלפות. כדי להצליח ולהתמודד עם ההתנהגות של הכלב בזמן לעיסה, נשיכה והריסת דברים בכל רחבי הבית, מומלץ להרחיק מהישג ידו חפצים חשובים לכם בנוסף על דברים שעשויים לסכן אותו אם ילעס אותם. חשוב לגלות סבלנות כלפי הכלב בתקופה זו, ולשים בסביבתו צעצועים ייעודיים שהוא יוכל ללעוס ולנשוך כאוות נפשו כמו משחקים לכלבים המבוססים על חבלים, צעצועי גומי סיליקון קשיחים וכן גם עצמות משחק המתאימות לגילו ולשיניו.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

    1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
    2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
    3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
    4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.