קורס ספרות לכלבים

כל מה שחשוב לדעת על סירוס כלבים

בעלי כלבים רבים מתלבטים האם כדאי להם לסרס את כלבם, לרוב בגלל המחשבה כי הם אינם רוצים שהכלב יסבול מהליך כירורגי מורכב וכואב. אם גם אתם נמנים עם בעלי כלבים אלו, במאמר הבא תוכלו להבין למה תהליך סירוס הכלב הוא חשוב הן לכלב והן לבעליו, כיצד ההליך מתבצע בפועל ולמעשה כרוך בפעולה כירורגית פשוטה, ובנוסף תיווכחו כיצד מיתוסים שונים אודות ההליך אינם מבוססים ולכן אינם נכונים.

מהו סירוס כלבים?

סירוס הינו ניתוח כירורגי המבוצע בכלבים ממין זכר, ומבוצעים על ידי וטרינר מוסמך לכך במרפאה ווטרינרית או בית חולים לחיות. בתהליך הכירורגי הווטרינר מוציא את אשכיו של הכלב, ובכך מפחית את רמות ההורמונים הזכריים הקיימים בכלב וביניהם גם הורמון הטסטוסטרון. הורמון זה אחראי על התנהגותם הגברית של כלבים, כאשר התנהגות זו מתבטאת במקרים שונים בתוקפנות, אגרסיביות ועוד התנהגויות שליליות המשפיעות על הכלב ועל איכות החיים של בעליו.

כיצד התהליך הכירורגי מבוצע?

ניתוח הסירוס מתבצע בהרדמה מלאה, ונחשב לניתוח פשוט, מהיר ונפוץ במיוחד. במהלך הניתוח הווטרינר מבצע חתן קטן סמוך לשק האשכים של הכלב, ודרכו מוציא את האשכים הנמצאים בשק. לאחר מכן החתך שהתבצע נסגר לחלוטין באמצעות כמה תפרים, ולאחר שהכלב מתעורר מההרדמה ונמצא בהשגחה מספר שעות במרפאה הוא משוחרר לביתו.

רוב הכלבים חוזרים לתפקד ולהתנהג כרגיל כבר למחרת, וכדי להבטיח זאת חשוב להעניק לכלב ביום שחרורו הביתה מקום שקט ונעים לנוח בו, כדי שיוכל להתחזק ומנוע תזוזה רבה ופתיחה של התפרים. בימים שלאחר מכן יש לוודא שהכלב לא מגיע לאזור בו בוצע החתך כדי שהאזור יחלים כמו שצריך, וכדי למנוע זאת ממנו רצוי לשים על צווארו צווארון הגנה מיוחד הניתן לרכישה בכל מרפאה וטרינרית.

סירוס כלבים למניעת בעיות משמעת

כאמור, בכל הכלבים ממין זכר קיים הורמון הטסטוסטרון המתחיל להתגבש ולעלות ככל שהכלב גדל, לרוב סביב גילאי 7-12 חודשים. בטווח גילאים זה הכלב חווה שינויים הורמונליים שונים, כפי שבני האדם חווים בגיל ההתבגרות, דבר המשפיע בדרך כלל על התנהגותו של הכלב. שינוי התנהגות זה עשוי להתבטא בבעיות משמעת העשויות להשפיע על שגרת החיים הרגילה בבית, לדוגמה כלב שלא ניתן לשלוט בו במהלך טיולים בחוץ, או כלב שמביע התנהגות מינית לא נעימה כלפי חפצים, רהיטים ואפילו אנשים.

בנוסף לקושי במתן משמעת לכלב, עלייה של ההורמון הזכרי קשור גם להתנהגות תוקפנית מצד הכלב. אם במהלך החודשים הראשונים לחייו הכלב נראה נינוח ונעים כלפי בני המשפחה, אנשים זרים וכן כלבים שהוא פוגש בטיולים, אך לקראת גיל שנה התנהגותו הופכת שתלטנית ואף תוקפנית – הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה ברמות גבוהות של הורמונים זכריים בגופו של הכלב.

הדרך למנוע התנהגות אגרסיבית כזו, וכן בעיות משמעת הפוגעות בשגרת ואיכות החיים של בני המשפחה, היא באמצעות ניתוח סירוס הממתן את רמת ההורמונים המשתוללים בגופו של הכלב.

סירוס כלבים למניעת בעיות בריאותיות

בנוסף למניעת בעיות משמעת והתנהגות אגרסיבית, תהליך הסירוס בכלבים עשוי למנוע גם בעיות בריאותיות שונות העלולות לפגוע באיכות חייו של הכלב. כלבים מסורסים הינם כלבים בריאים יותר, כיוון שהוצאת האשכים מונעת התפתחות של מחלות שונות באזור זה כמו דלקות בערמונית, גידולים שפירים וממאירים ובעיות בריאותיות נוספות.

ישנם כלבים ממין זכר הסובלים מהתפתחות מוגלה באזור איבר מינם, דבר הגורם להתפתחות דלקות כואבות ולא נעימות עבור הכלב. לעיתים סירוס יכול להוות את הפתרון הטוב ביותר לבעיה רפואית זו, ובכך להפחית ואף למנוע היווצרות של דלקות חוזרות ונשנות באזור זה.

מתי מומלץ לבצע את הסירוס?

ההמלצה הגורפת היא לבצע את ניתוח הסירוס לכלב בגיל כמה שיותר מוקדם, כאשר גיל חצי שנה הינו הטווח המומלץ ביותר לכל גזע של כלב. הסיבה לכך היא אי-התפתחות של ההורמון הגברי האחראי לבעיות ההתנהגות / תוקפנות אצל הכלב, כך שמניעה מוקדמת של עלייה גבוהה בהורמון הטסטוסטרון תוכל לבטל את כל אותן התנהגויות שליליות אצל הכלב. סירוס כלבים מבוגרים אפשרי, אך איננו מומלץ כיוון שלרוב הליך זה לא יוכל למנוע או לטפל בבעיות התנהגות שכבר נוצרו, משום שלוקח זמן עד שרמות ההורמונים נעלמות מגופו של הכלב.

מיתוסים על סירוס כלבים

יש לזכור כי סירוס איננו "תרופת קסם" לבעיות התנהגות שמתעוררות אצל כלבים זכרים, אלא דרך מניעה אפקטיבי ויעיל בשילוב של שיעורי אילוף מקצועיים אצל איש מקצוע מוסמך לכך. אחד מהמיתוסים השכיחים בהקשר סירוס כלבים הוא שינוי אופיו של הכלב, ולכן בעלי כלבים חושבים שכלבם יהפוך להיות פחות אנרגטי וחיוני. זהו מיתוס מופרך כיוון שאישיות הכלב לא נמדדת על סמך זוג האשכים שלו, אלא על פי הסביבה בה הוא חי ואיכות החיים לה הוא זוכה. נוסף לכך, כלבים שעוברים סירוס אינם נוטים להשמין יותר, אלא סוג וכמות האוכל שהם צורכים היא הגורם הישיר להשמנה.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

    1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
    2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
    3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
    4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.