קורס ספרות לכלבים

מחלות עור אצל כלבים

כלבים נהנים במיוחד מליטופים בכל חלקי גופם, ויש כאלו שהכי נהנים מגירודים מאחורי האוזניים שלהם. אם הבחנתם שכלבכם מתמסר באופן בלתי רגיל לליטופים וגירודים על גבי פרוותו, חשוב לוודא כי ההתנהגות הזו נובעת רק מפינוק וללא ממחלת עור מטרידה הגורמת לגירודים חוזרים ונשנים.

ממש כפי שבני אדם סובלים ממחלות עור כאלו ואחרות, כך גם החברים הכי טובים שלנו על ארבע עלולים לסבול גם הם מבעיות עור הגורמות לכאבים, אי נוחות, גירודים ובאופן כללי סבל שהם לא יכולים להביע במילים – אלא פשוט להתגרד באופן קיצוני, ולהראות חסרי שקט ואף כאובים.

 

מחלות עור נפוצות בכלבים

קיימים סוגים שונים של מחלות עור אצל כלבים, כאשר כל אחת מהן עשויה להתבטא באופן שונה מחיה לחיה. בין מחלות אלו ישנן כמה נפוצות ביותר:

 • אסטמה של העור – אחת ממחלות העור השכיחות ביותר אצל כלבים, ומוכרת גם בשם דלקת עור אטופית או אטופיק דרמטיטיס. מחלת עור זו נגרמת כתוצאה מחשיפת הכלב לגורמים אלרגניים המעוררים אותה, כאשר גורמים אלו הינם סביבתיים כמו קרדית האבק, אבקנים של צמחיה, עור של חתולים, ועוד גורמים רבים אחרים. בעיית עור זו נגרמת לרוב כתוצאה מגנטיקה, ולכן היא תורשתית.

 • אלרגיה לפרעושים – ידוע כי פרעושים וכלבים לא הולכים ביחד, ויש למנוע את הופעתם על פרוות הכלב הן עבור הכלב והן עבור בעליו. יחד עם זאת, יש כלבים מסוימים המפתחים תגובות אלרגיות לעקיצות של פרעושים, העשויות להוביל לגרד עז ואי נוחות לעיתים עד כדי פציעה של העור. כיוון שלרוב פרעושים מתמקמים לאורך גבו של הכלב ובבסיס הזנב, שם בדרך כלל יהיו סימני האלרגיה לעקיצות פרעושים.

 • אלרגיה למזון – גם כלבים עשויים לפתח אלרגיות לסוגי מזון שונים, ממש כמונו בני האדם. הרגישויות למזון עשויות להיות רחבות ומשתנות על פי גזע, כך שניתן למצוא כלבים אלרגיים לקטניות, ביצים, עוף ומרכיבים נוספים העשויים להופיע באוכל לכלבים. תגובת גופו של הכלב למרכיבי המזון אליהם הוא אלרגי תתבטא ברוב המקרים בפריחה, גרד ופצעים על גבי עורו.
 • טפיל הדמודקס – מחלת עור נפוצה נוספת בכלבים, הנגרמת כתוצאה מטפיל שחי על עורו של הכלב וגורם לגרד, כאבים, התקרחויות בפרווה ועוד. חשוב לדעת כי הדמודקס איננו גורם למחלות עור אצל כל הכלבים, וישנם כלבים שהטפיל נמצא עליהם כל החיים ולא ישפיע על מצב עורם ובריאותם. במידה ומערכת החיסון של כלב שנמצא עליו הטפיל מוחלשת, גופו לא יצליח להתמודד עם השפעת הטפיל ולכן הדבר יתבטא בהתפתחות מחלת עור קלה עד קשה.


מהן הסיבות להתפתחות מחלות עור אצל כלבים?

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, כיוון שיש לבחון כל מקרה לגופו ולהבין איזה סוג מחלת עור התפתחה אצל הכלב, מהו המצב הבריאותי הכללי שלו וגם גזע הכלב עשוי להשפיע לרוב על סיבת התפתחותה של מחלת העור. במקרה של מחלת אטופיק דרמטיטיס לדוגמה, ישנם גזעי כלבים מסוימים העשויים לסבול ממנה בשכיחות גבוהה יותר כמו לדוגמה גולדן רטריבר, לברדור רטריבר, דלמטיים ועוד.

 

ניתן לומר באופן כללי כי הגורם המרכזי להתפתחות בעיית העור היא מערכת החיסון של הכלב, שתפקידה להילחם בווירוסים וחיידקים התוקפים את הגוף. לכן במקרים של מערכת חיסונית חלשה, היא לא תגיב כראוי ולא תצליח לתקוף את הפולשים וכך מחלת העור תתבטא בעורו של הכלב. ישנם מקרים שפרוות הכלב עשויה אף היא לעורר מחלת עור כזו או אחרת, כתוצאה מיצירת סביבה חמה ולחה מתחת לשכבת הפרווה וכך ליצירת תנאים אופטימליים לגירויים מטרידים על גבי העור.

כיצד תדעו שכלבכם סובל ממחלת עור?

כלבים מתגרדים, זו עובדה. אך חשוב להבחין בין גירודים שגרתיים לבין גירודים הנובעים מאי נוחות ושגשוג של מחלת עור קלה עד חמורה. לעיתים יהיה קשה להבחין בדלקות ופצעים על העור בגלל הפרווה הסבוכה של הכלב, ולכן כדאי להסיט מעט את הפרווה ולהתמקד באזורים כמו בסיס הזנב, בטן, בתי השחי ואזורים אחרים שאינם גלויים ולחפש אחר אודם מקומי, נפיחות, פצעים ועוד.

 

לעיתים תוכלו להבחין בקיומה של מחלת עור על פי התנהגות הכלב, אם הוא נושך את עצמו באופן חוזר ונשנה ולעיתים עד כדי פציעה ודימום. גם ריח רע היוצא מעורו של הכלב עשוי להעיד על מחלת עור, ו/או ריח רע והפרשות רבות מאוזניו של הכלב המלווה בגירוד וניעור של הראש.

דרכי מניעת מחלות עור וגירויים בכלבים

כפי שצוין לעיל, הסיבות להיווצרות מחלות עור בכלבים הן שונות ומגוונות. כאשר מדובר על גורם תורשתי, הטיפול יהיה לרוב תרופתי ומעקב אצל הווטרינר. כדי למנוע היווצרות של מחלת עור בכלב, חשוב להקפיד על טיפוח מתאים ואיכותי של הפרווה שלו המהווה את הגורם המרכזי ליצירת תנאי לחות על העור, וכך להופעת גירויים שונים העשויים להחליש את המערכת החיסונית.

 

על ידי סירוק קבוע במסרק ייעודי, רחצה וקיצוץ מקצועי של הפרווה ניתן למנוע הופעת גירויים על עורו של הכלב, וכך למנוע התפתחות מחלות עור לא רצויות. 

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.