קורס ספרות לכלבים

מהו פסיכולוג לכלבים ומתי נצטרך אותו?

יש משפט מוכר שאומר כי כל בנאדם צריך ללכת לפגישה עם פסיכולוג, אך האם גם חיית המחמד האהובה עלינו זקוקה גם היא לכך? התשובה תלויה באופיו והתנהגותו של הכלב – וכן, יש דבר כזה פסיכולוג לכלבים והוא מאוד מומלץ עבור כלבים הסובלים מבעיות התנהגות, הנובעות למעשה מבעיות רגשיות ו/או נפשיות של הכלב.

פסיכולוג לכלבים – יש כזה דבר?

כמו שניתן למצוא פסיכולוג לאנשים, כך גם קיימים פסיכולוגים לכלבים שתפקידם הוא לטפל בכלבים הזקוקים לאיזון רגשי, זאת כדי לשפר את איכות חייהם וכמובן גם איכות ושגרת החיים של כל המשפחה בבית. תהליך הטיפול אצל פסיכולוג כלבים מתחיל מאבחון מצבו של הכלב על ידי התבוננות בו, כאשר העדיפות היא לבצע זאת כשהוא נמצא במקומו הטבעי אליו הוא רגיל.

בהתאם לכך, הפסיכולוג ייקבע את הטיפול המתאים לכל כלב, ובמקרים קיצוניים אף ישקול לשלב תרופות פסיכיאטריות שיסייעו לתהליך הטיפול. כיוון שכלבים לא יכולים לדבר, הם מבינים המון אך אינם דוברים בשפתנו, אחריות ההליך הטיפולי תלויה במיוחד בבעליו של הכלב וההתמדה בהמלצותיו של הפסיכולוג.

מה ההבדל בין פסיכולוג למאלף כלבים?

בשונה ממה שנהוג לחשוב מאלף כלבים הוא לא בהכרח פסיכולוג, אלא אם הוא עבר הכשרה מתאימה לכך והוא מחזיק בשתי התמחויות שונות הקשורות לעולם הכלבים. תפקידו של פסיכולוג כלבים הוא לטפל בכלבים הסובלים מבעיות רגשיות/נפשיות, המתבטאות בהתנהגותו של הכלב שהיא לרוב בעייתית ואף מסוכנת עבורו ועבור הסובבים אותו.

מאלף כלבים לעומת זאת אחראי על תהליך אילוף של כלבים, כאשר ההתמקדות היא באילוף הכלב להתנהג באופן מסוים ולא על פי ההליכים הרגשיים / נפשיים שהכלב חווה מסיבה כזו או אחרת. לרוב אילוף כלב הסובל מבעיה נפשית לא יביא לתוצאות, אלא רק לאחר טיפול נפשי מתאים שיתבצע בליווי פסיכולוג כלבים.

טיפול בכלבים הסובלים מחרדות

אחת מהבעיות הנפשיות הנפוצות המטופלות ע"י פסיכולוג כלבים היא החרדה, כאשר הטריגר הבולט להתפתחות בעיה כזו הוא רעש חזק שמפחיד אותם. ישנם גם כלבים הסובלים מחרדות כתוצאה משינויים קיצוניים שמתרחשים בחייהם כמו עזיבת בעלים, מעבר למקום חדש או כל שינוי אחר שמעורר אצל את חרדת הנטישה.

לעיתים כלבים שנובחים באופן מאיים ותוקפני הינם למעשה כאלו הסובלים מחרדות קשים, וכיוון שהם חשים בפחד גדול כל גופם נדרך לאיום שהם מרגישים, ולכן הם בוחרים להגיב לכך באופן אגרסיבי מתוך אינסטינקט הגנתי.

טיפול התנהגותי לכלבים

תהליך הטיפול הנפשי המתבצע על כלבים הסובלים מחרדות הוא הדרגתי, ומותאם על פי התנהגותו ואופיו הקיים של הכלב. כיוון שהכלב זקוק להנחיה נכונה כיצד להתמודד עם הרגשות המלחיצים ומפחידים אותו, הפסיכולוג יעניק לבעליו של הכלב את הכלים הטובים ביותר שיסייעו לכלב להתגבר על החרדה שהוא מרגיש.

הטיפול שם דגש רב על התנהגותו של הכלב, וכך בהתאם הוא מתקדם על פי תגובותיו של הכלב לתהליך הטיפולי. אצל כלבים המגיבים בפחד ובריחה כתוצאה מרעשים חזקים לדוגמה, הטיפול יהיה מניעה מחשיפתם אל מקורות רעש חזקים. עבור כלבים שמגיבים בתוקפנות בזמן התקף חרדה, כמו נביחות ונהמות על כלבים אחרים, הטיפול יכול לכלול חשיפה של הכלב לגורם שמולו הוא מרגיש מאוים כדי להציף את הרגש, לדוגמה להפגיש את הכלב באופן יזום עם כלבים אחרים, וכך בהדרגה להצליח להתמודד איתו בצורה נכונה.

כיצד אפשר לדעת האם הכלב זקוק לטיפול פסיכולוגי?

חשוב לזכור כי לא כל הכלבים זקוקים לטיפול פסיכולוגי, ולעיתים גם הליך אילוף למשמעת נכונה יספיק עבורם כדי לשנות את דרך התנהגותם. משום שבעיות נפשיות כמו לחץ, חרדה ודיכאון משפיעות באופן ניכר על אורח חייו של הכלב, זהו הרגע בו יש לפנות לקבלת טיפול מתאים בעזרת פסיכולוג כלבים מוסמך.

כל אדם המחזיק כלב מכיר מקרוב את התנהגותו ואופיו, ולכן אם מזהים סימנים שונים לבעיות נפשיות כמו אלו שצוינו קודם – מומלץ לקבל ייעוץ מתאים לכך. סימני החרדה אצל כלבים באים לידי ביטוי בדרך כלל בהתנהגותם כמו רעד בלתי נשלט בכל הגוף, ריור גבוה, אישונים מורחבים, ליקוק תכוף של כפות הרגליים וגם יבבות גבוהות המעידות על הלחץ שהוא חש ברגעים מסוימים.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

    1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
    2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
    3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
    4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.