קורס ספרות לכלבים

כאבי שיניים לכלבים

עבור כלבים, הפה שלהם משמש אותם גם לכל פעילות הנחוצה לקיומם כמו אכילה, שתייה, משחק, תקשורת, נשיאת חפצים ועוד המן פעולות ושימושים נוספים וחשובים. משום כך, קיימת חשיבות גבוהה לשמירת ההיגיינה בפיהם של הכלבים, כאשר הצורך הוא להקפיד על בריאות ואסתטיקה של השיניים הנמצאות בפיהם.

כמו שאנו בני האדם סובלים מפעם לפעם מכאבי שיניים מסיבה כזו או אחרת, גם כלבים נוטים לסבול מכאבים כאלו – ולעיתים בתדירות גבוהה יותר, משום שהפה משמש אותם למגוון פעולות חיוניות שהם אינם יכולים לבצע בידיהם. בשונה מאתנו, כלבים כמובן לא יכולים לספר כשהם חווים תופעות כאב בשיניים ולכן חשוב לשים לב מתי הכלב סובל, כדי לאבחן בהקדם את הבעיה בשיניים ולטפל בה בהתאם.

כיצד לאבחן שהכלב סובל מכאבי שיניים?

אבחון מקדים של כאבי שיניים לכלבים יכול למנוע התפתחות של בעיות שיניים חמורות וקשות, ולכן יש לשים לב האם קיימים סימפטומים אצל הכלב המעידים כי הוא סובל מכאבים באזור השיניים. סימפטומים אלו יכולים להיות ריח רע באופן חריג הנודף מהפה, ריור מוגבר, חוסר רצון לאכול בייחוד מזון יבש לכלבים, מחסור בשן אחת או יותר או מראה חריג ושונה של השיניים.

אם השיניים נראות במצב טוב, מומלץ להתבונן גם בחניכיים של הכלב שגם הן מהוות גורם נפוץ לבעיות שיניים אצל כלבים. לרוב חניכיים אדומות ונפוחות יעידו על התפתחות דלקת, ויסבירו ככל הנראה את הכאבים שהכלב חווה מאזור פיו. יש לזכור כי התבוננות בשיני הכלב ובחניכיו תתבצע באופן מחושב וזהיר, ורק במידה והכלב משתף פעולה ומאפשר לפתוח את פיו.

בעיות שיניים נפוצות בכלבים

 • הצטברות אבנית – זוהי אחת מבעיות השיניים הנפוצות ביותר אצל כלבים, כאשר משקעי אבן שן מכסים את שיניהם ויוצרים בעיות בחניכיים. התפתחות מרובה של אבן שן על שיני הכלב עשויה להכביד על השיניים, וגם להזיק לחניכיים וליצור דלקות כואבות וכן גם נסיגת חניכיים.

 • חורים בשיניים – למרות שבעיית עששת בשיניהם של הכלבים לא צפויה להתרחש, משום שהם אינם ניזונים ממזונות המכילים סוכר וגם מבנה השיניים שלהם לא מאפשר מצע להתפתחות חיידקי עששת, חוסר הקפדה על תזונתם עשויה לגרום להם לפתח חורים בשיניים.

 • שיניים שבורות / שחוקות – שיני הכלב חזקות ועמידות מאוד, אך לעיתים לעיסה של חפצים קשים במיוחד עשויה לגרום לנזק משמעותי בשיניים של שחיקה ואפילו שבירה שלהן. מצב זה עשוי לעורר התפתחות דלקת כתוצאה מהטראומה שנגרמה לשן, דבר שעשוי לגרום לכלב כאבים עזים ואף חוסר חשק ויכולת לאכול.
 • שיני חלב שלא נשרו – גם אצל כלבים מתקיימת תחלופה של שיני חלב שגדלו בתקופת צעירותם, כך שישנם כלבים הסובלים מבעיה בשיניים כתוצאה משיני חלב שלא נשרו ממקומן בזמן המתאים. מצב זה עשוי לגרום לחוסר נוחות וכאבים לכלב, ולכן יש לטפל בבעיה בהקדם.

טיפולי שיניים לכלבים

במקרים שהתגלו בעיות שיניים בפה של הכלב, יש לגשת לווטרינר מומחה בתחום כדי שיוכל לאבחן ולטפל בבעיה בהקדם האפשרי. טיפול בזמן ימנע התפתחות של בעיות קשות ומורכבות, וכמובן יחסוך מהכלב כאבים ואי-נוחות העשויים להשפיע על איכות חייו. כאשר הכלב סובל מהצטברות גבוהה של אבנית בשיניים, עד כדי נסיגת חניכיים או התפתחות דלקת, מומלץ לגשת לטיפול רפואי אצל הווטרינר שיבצע ניקוי אבנית במרפאתו. גם במקרים של דלקות ובעיות בשיניים עצמן, כמו שן שבורה או שן חלב שלא נשרה בזמן, הווטרינר יוכל לטפל בבעיה המציקה לכלב – כאשר מרבית הטיפולים מבוצעים תחת הרדמה מלאה כדי למנוע התנגדות ותזוזה של הכלב

כיצד למנוע כאבי שיניים לכלבים?

הדרך למנוע התפתחות של כאבי שיניים לכלבים היא באמצעות טיפול מניעתי מקדים. לכן יש להרגיל את הכלב (ואת עצמכם) לשגרת טיפוח קבועה בשיניו הכוללת צחצוח שיניים, שטיפה עם מי פה מיוחדים וכן גם אכילת מזון מיוחד המכיל חומרים דנטליים המעודדים את ניקיון שיני הכלב. כלבים אינם זקוקים לצחצוח יומיומי של שיניהם, כדי למנוע שחיקה של השיניים, ולכן מומלץ לצחצח את שיניהם בין שלוש עד ארבע פעמים בשבוע.

גם לבחירת סוג המזון שהכלב אוכל יש השפעה משמעותית בבריאות השיניים והפה שלו, ולכן ההמלצה היא לתת לכלב לאכול מזון יבש שמייצר חיכוך על גבי השיניים וכך מסייע להיפטר מהצטברות אבנית ואוכל בכל חלל הפה.

מוצרים ייעודיים להיגיינת הפה של הכלב

צחצוח נכון ובטוח של שיני הכלב יתבצע באמצעות מברשת שיניים מיוחדת לפיו של הכלב, נוסף על משחת שיניים ייחודית המכילה חומרים בטוחים אותם הכלב ישמח גם לאכול. ישנם חטיפים לכלבים הנחשבים כחטיפים דנטליים, המסייעים בשמירת הניקיון והבריאות של שיני הכלב. גם צעצועים ומשחקים לכלבים יכולים לסייע בשמירת היגיינת הפה שלהם, כמו לדוגמה צעצועי לעיסה קשים או עשויים מחבלים המאפשרים ניקיון יסודי ויעיל להוצאת שאריות אוכל הנמצאות בין שיניו של הכלב.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.