קורס ספרות לכלבים

ייחום כלבים - עובדות שחשוב לדעת

ממש כמו בני האדם, גם אצל כלבים קיים תהליך ביולוגי מורכב בטרם כניסתם להיריון והבאת גורים מתוקים ושעירים לעולם. למרות שזהו טבעם של הכלבים, ההמלצה הכללית של ווטרינרים רבים היא למנוע באופן מלאכותי את תקופת הייחום של כלבות, ובכך למעשה לא לאפשר להן להיכנס להיריון וללדת גורים.

הסיבה העומדת מאחורי כך היא הגיונית וחשובה במיוחד, אך לפני שנפרט אותה נעניק הסבר מקיף אודות ייחום כלבים עם כמה עובדות לשאלות נפוצות בנושא זה.

מהי תקופת הייחום?

תקופת הייחום מתרחשת אצל כלבים ממין נקבה בלבד, כאשר בתקופה זו הנקבות מקדישות את מאמציהן למשיכת זכרים שירביעו אותן. תקופת הייחום מתחילה לראשונה אצל כלבות שהגיעו לגיל חצי שנה, ובמידה ומדובר על נקבות השייכות לגזע קטן זמן הייחום עשוי להתחיל כבר בגיל ארבעה חודשים.

הזכרים מזהים את תקופת הייחום אצל הנקבות באמצעות הריח שהן מפרישות מגופן, וכך הם יודעים מתי הן מוכנות לקבלן כדי לממש את תהליך הרבייה.

מחזורי ייחום בכלבות

כל נקבה עוברת מחזורי ייחום המחולקים לארבע שלבים שונים, כאשר רובן מוכנות ובשלות לתהליך ההזדווגות והרבייה רק במחזור הייחום השני או השלישי, המתרחש בדרך כלל סביב גילאי שנה וחצי. כאמור, כל תקופת ייחום מחולק לארבעה מחזורים:

 • שלב המקדים לייחום – שלב זה הינו השלב ההתחלתי בתקופת הייחום של הנקבה הנמשך תשעה ימים בממוצע, במהלכן נראים סממנים חיצוניים המעידים על ייחומה של הנקבה כמו הפרשות שקופות / דמיות, נפיחות של איבר המין וגם משיכה של כלבים זכרים מסביב לבית המזהים את סימני הייחום.

 • שלב ההסכמה – השלב הבא במחזור הייחום כולל את הסכמתה של הנקבה להרבעה על ידי כלב זכר. משך שלב זה הוא תשעה ימים, ובמהלכו הסימנים החיצוניים לייחום נעלמים, וכך לעיתים עשויים לבלבל את בעלי הכלבים הנוטים לחשוב כי תקופת הייחום חלפה. דווקא תקופה זו היא המהותית ביותר בייחום הנקבה, כיוון שבמהלכה מתרחש הביוץ וכמובן הנקבה מתירה לזכרים לזווג אותה.
 • שלב הדעיכה – לאחר סיום מחזור ההסכמה, הנקבה חווה את שלב הדעיכה בו היא איננה מקבלת זכרים שיזווגו אותה. בשלב הזה לא קיימים סימנים חיצוניים או התנהגותיים מצד הנקבה, אך למעשה בשלב זה מופרש מגופה הורמון הפרוגסטרון שנועד לסייע להליך קליטת ההיריון, במידה וזה מושג בשלב ההסכמה והביוץ.

 • השלב השקט – השלב האחרון במחזורי הייחום הינו החלק המסיים את תהליך הייחום בנקבה, ובמהלכו לא מתרחשים שינויים הורמונליים עד לתחילתה של תקופת הייחום הבאה אחריה. שלב זה נמשך בממוצע שבעה חודשים.

בכל כמה זמן מתרחש ייחום?

כאמור, בשלב השקט במחזור הייחום של הנקבות מתרחשת הפסקה של כמה חודשים עד למחזור הייחום הבא. לרוב תקופת השקט נמשכת בין 4-9 חודשים, זאת בהתאם לתהליך הביולוגי שמתקיים אצל כל נקבה ועל פי הגזע של כל אחת מהן. אצל כלבים מגזע גדול ניתן לראות מחזורי ייחום שתרחשים כל חצי שנה, ולכן תקופת הייחום תהיה רק פעמיים בשנה, ואילו גזעים קטנים יותר שהייחום מתחיל בכל ארבע חודשים בלבד.

כיצד לטפל בנקבה בזמן תקופת הייחום?

נקבות חוות שינויים ביולוגיים והורמונליים שונים, הבאים לידי ביטוי גם בתסמינים חיצוניים מורגשים. אחד מהסימנים האלו הוא התחלה של הפרשות מאיבר המין, כאשר לרוב יהיה מדובר בהפרשות דמיות בעלות ריח חזק. כיוון שהן לא יכולות לשלוט על הפרשות אלו, יש לסייע ולטפל בהן בהתאם כדי לשמור על הניקיון שלהן וכמובן גם של הבית.

מומלץ להיעזר בפדים מיוחדים שייספגו את ההפרשות, אותן ניתן להלביש על בגד דמוי תחתון המיועד לנקבות. יש לזכור כי נוסף לשינוי חיצוני זה, תתקיים התעניינות רבה סביב הנקבה מצד כלבים זכרים הנמצאים בסביבת הבית. כדי למנוע כניסה של כלבים לשטח הבית הקפידו לנעול את שערי החצר, או לצאת לטיולים קצרים באזור הבית ורק עם רצועה.

מניעת ייחום בכלבים – האם זה מומלץ?

כפי שהוזכר בתחילת מאמר זה, ההמלצה הגורפת של ווטרינרים רבים היא למנוע את כניסתן של נקבות להיריון, ובכך למנוע את תקופת הייחום ההורמונלית שלהן. הסיבות למניעת הייחום הן מגוונות, ונועדו לשמור על בריאותה ונוחותה של הנקבה יחד עם סיבה מוסרית להפחתת ריבוי כלבים עזובים.

ניתן למנוע את הייחום באמצעות ניתוח כירורגי נפוץ ופשוט הנקרא עיקור, במהלכו הווטרינר מוציא את הרחם והשחלות של הנקבה כדי שלא יתקיים הליך הורמונלי בגופה. ידוע כי העיקור מסייע לשמירה על בריאותה של הנקבה, הודות למניעת מחלות רבות ומורכבות העלולות להיגרם ברחמה. בנוסף, כיוון שהיא לא תחווה את מחזורי הייחום השונים, היא לא תצטרך להימנע ממפגשים עם כלבים זכרים או לנסות לברוח מחוץ לשטח הבית כדי להזדווג.

גידול גורים הוא הליך מורכב וקשה המצריך ידע ומקצועיות רבה, ובמיוחד סבלנות והתמדה בגידולם כיאות כדי שיזכו לחיים איכותיים ונוחים. לכן עניין זה מתבצע לרוב על ידי מגדלים מקצועיים, ולא אנשים פרטיים המחזיקים נקבה.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.