קורס ספרות לכלבים

האם כלבים וחתולים יכולים לחיות יחד?

מגורים משותפים בבית אחד יחד עם חיות מחמד הוא לא רק דבר כיפי לכל בני המשפחה, אלא גם בעל ערך רב עבור אותם כלבים וחתולים נטושים שזקוקים לבית חם שיעניק להם איכות חיים טובה. ישנן משפחות רבות המחזיקות כלב או חתול ומעוניינות להוסיף חבר חדש למשפחה, אך מעדיפות לרוב לצרף גזע אחר של חיית המחמד שקיימת בבית – וכך למעשה להכניס כלב חדש לכלב שכבר נמצא בבית, או חבר חתול חדש לחתול וותיק שגר בבית.

הסיבה לכך נובעת בגלל המחשבה כי כלבים וחתולים לא יכולים לחיות יחד באותו בית, כשלמעשה ההיפך הוא הנכון כי ישנם לא מעט כלבים וחתולים שישמחו שחיית מחמד שונה מהם תיכנס למשפחתם. למרות האופי השונה שלהם, כלבים וחתולים יכולים להסתדר יחד מצוין, כל עוד התהליך מתבצע בעזרת ליווי ותמיכה של בעליהם בשלב ההיכרות הראשוני.

למה כלבים וחתולים שונים באופיים?

ידוע כי האופי של כלבים שונה באופן מובהק מהאופי של חתולים. בעוד כלבים הם חיות חברותיות כתוצאה מטבעם לחיות בלהקות כל הזמן, חתולים רגילים לחיות בגפם ולשרוד באופן עצמאי בעזרת יכולותיהם הטבעיות לצייד. ההבדלים בצורת ההתנהגות ובאופי הם הגורמים העיקריים לחוסר החיבור בין חיות מחמד אלו, אך צורת התקשורת שלהם אחד עם השני היא זהה – ולכן בעזרת מעורבות חיצונית שלנו בני האדם ניתן להרגיל את הכלב והחתול לחיות אחד עם השני באותו בית.

מה משפיע על תהליך החיבור הידידותי בין כלבים לחתולים?

אם אתם רוצים שהכלב שלכם ילמד לקבל את החתול שתכננתם לצרף למשפחה, או שהחתול שגר בבית ידע כיצד להתרגל לכלב שעתיד להיכנס לבית, מומלץ לבצע את תהליך החיבור ביניהם בגיל המתאים ביותר מצד כל אחד מהם. נמצא על פי מחקרים שונים שבוצעו כי הגיל המומלץ ליצירת החיבור הוא גיל כמה שיותר צעיר, ולכן כלבים וחתולים שהם בני פחות משנה יוכלו להתחבר אחד לשני טוב יותר, לעומת כלב או חתול בוגר המקבל לביתו חיית מחמד שונה ממנו.

ברוב המקרים תהליך החיבור בין כלב חדש לחתול שכבר גר בבית יהיה קל ומהיר יותר, כיוון שכלבים נוטים יותר לפתח התנהגות שתלטנית כלפי שטח ואזור המחייה שלהם. לכן כדי להימנע מהתנהגות תוקפנית ועוינת מצד הכלב שמקבל לביתו חתול, מומלץ לעשות זאת כשגילו של הכלב צעיר יחסית והוא אינו כלב בוגר.

כיצד לשמור על בריאות שיני הכלב?

קיימת חשיבות לשמירת ההיגיינה בפיו של הכלב, הן בתקופת בקיעת שיני החלב והן כאשר השיניים הקבועות כבר צמחו בחניכיו. למרות ששיני החלב צפויות ליפול כעבור כמה חודשים מרגע בקיעתן, מומלץ לנקות את שיני הכלב באופן קבוע כדי להרגיל אותו למגע באזור פיו. כלבים לרוב רגילים רק לאכול ולשחק עם השיניים שלהם, ולכן באמצעות הרגלתם לשגרת ניקיון וצחצוח שיניהם הם לא יביעו התנגדות כשתרצו לנקות את השיניים שלהם עם מברשת שיניים.

מומלץ להקפיד על שגרת צחצוח קבועה יומיים עד שלוש בשבוע, כאשר משתמשים במברשת ומשחת שיניים ייעודית לכלבים. בנוסף לתכשירים ואביזרים אלו, מומלץ לתת לכלב לשחק עם צעצועים לעיסים שיאפשרו לו להקל על כאבי השיניים בזמן בקיעתן / נשירתן, וגם יצליחו לנקות את שיניו מהצטברות אבנית בחלק החיצוני של השן.

איך לבצע את המפגש הראשון בין הכלב והחתול?

המפגש הראשוני בין הכלב והחתול חייב להיעשות באופן זהיר ומחושב, כאשר כל אחד מהם מוחזק באופן מבוקר כדי למנוע התנפלות אלימה ונשיכה / שריטה. חשוב לשים לב לשפת הגוף של הכלב והחתול בזמן הזה, ובמידה ואחד מהם מגלה סימני לחץ, חשש, חרדה או כל התנהגות אחרת המעידה על חוסר נוחות יש לסיים את המפגש ביניהם ולנסות שוב לאחר מספר שעות.

במהלך המפגש הראשוני, וגם המפגשים הבאים אחר כך, כדאי להקפיד כי כל אחת מחיות המחמד תהיה בגובה של החיה העומדת מולה, ולכן אם הכלב גדול יחסית יש לבקש ממנו להיות במצב ישיבה או שכיבה כדי להגיע לגובה עיניו של החתול. לאחר מספר מפגשים כאלו ביניהם הכלב והחתול יתחילו להתרגל אחד לשני, וכך למעשה לנוכחות של כל אחד מהם בשטח הבית.

כיצד לחיות יחד עם כלבים וחתולים באותו בית?

לאחר שהמפגש הראשון עבר בשלום וחיית המחמד קיבלה את חיית המחמד השונה ממנה בסבר פנים יפות (גם אדישות זה בסדר, כל עוד לא התרחש מופע תוקפני המציג דומיננטיות), כדאי להקפיד על כמה דברים כדי להבטיח חיים הרמוניים ונעימים יחד תחת קורת גג אחת:

 • לא להשאיר אותם לבד – חשוב לבצע הפרדה מוחלטת בין הכלב והחתול כשאינכם נמצאים בסביבה, כדי למנוע התנהגות תוקפנית ומסוכנת מצד כל אחד מהם. רק לאחר שהקשר ביניהם יבוסס והם יצרו קשר חברותי אחד עם השני, ניתן יהיה להשאירם יחד באותו חלל ללא השגחה צמודה.

 • להעניק לכל חיית מחמד את הפינה שלה בבית – כדי שהכלב והחתול ירגישו בנוח בביתם עם החבר החדש שהצטרף למשפחה, חשוב להעניק לכל אחד מהם פינה נעימה ונוחה לשהות בה באופן חופשי. בהתחלה מומלץ למקם כל חיית מחמד בחדר שונה ורחוק מהחיה השנייה, ורק לאחר יצירת קשרים ידידותיים בין שניהם למקם אותם באותו חדר עם כלי אוכל ומשחקים אישיים.

 • עידוד ומשוב חיובי – באמצעות מתן חיזוק חיובי הן לכלב והן לחתול כשהם מגלים אמפתיה אחד לשני, ניתן לחזק את הקשר החברתי בין שניהם וכך לבסס מערכת יחסים נעימה והדדית למשך שנים רבות.

לסיום, יש לזכור כי תהליך החיבור ואיכות החיים בין החתול לכלב בבית תלויים רק בכם ובאופי של חיית המחמד שלכם. לכן יש להימנע מהכנסת כלב או חתול לבית כחיית המחמד מהמין השני איננה מסוגלת להכיל זאת, וכך להימנע מסיטואציות לא נעימות ואף מסוכנות שעשויות לפגוע בחיות המחמד וגם כמובן באיכות ושגרת החיים של כל בני המשפחה.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.