קורס ספרות לכלבים

איך ללטף כלב בצורה נכונה?

כלבים הם חיות ידידותיות מטבען. האופי השמח והחברותי שלהם מציב אותם בראש העדיפויות לאימוץ חיית מחמד לבית, אך יחד עם זאת יש לזכור כי לא לכל הכלבים יש אופי דומה אחד לשני. משום כך לא כל הכלבים אוהבים שמלטפים אותם, ובמיוחד אם מדובר על כלבים שאינם מכירים את האנשים המעוניינים לגשת וללטף אותם. אז איך ללטף כלבים בצורה נכונה, ומה נכון ולא נכון לעשות בסיטואציה כזו? נעסוק על כך בהרחבה במאמר הנוכחי.

ליטוף כלבים - עשה ואל תעשה

לאופן הליטוף של הכלבים יש משמעות רבה, כיוון שהבנה לא נכונה בנוגע לכוונותיו של הכלב יכולה להסתיים בסיטואציה לא נעימה ואף מכאיבה. כשכלבים מרגישים בנוח במצבים מסוימים, הם מגיבים לכך בהתנהגות אנרגטית וידידותית. לעומת זאת כלבים שאינם מרגישים בנוח במצב כזה או אחר, מביעים את תחושות החרדה והלחץ באמצעות שפת גוף מאיימת ואגרסיבית המובילה לניסיון נשיכה כדי להגן על עצמם.

לכן חשוב להבין את שפת גופם של הכלבים וכך את ההרגשות שהם מנסים להביע, ובהתאם לדעת האם הכלב מעוניין שילטפו אותו או לא. דרך הליטוף של כלב צריך להיעשות באופן הדרגתי ולא באופן ישיר ואימפולסיבי, כיוון שהכלב יכול לפרש זאת כהתנהגות מאיימת ולכן ככל הנראה יתקוף את הגורם המאיים עליו. במידה והכלב לא מראה נכונות לקבלת ליטוף, כמו גוף דרוך ומתוח, עיניים פתוחות לרווחה, זנב ואוזניים זקורות וחוסר רצון להתקרב לצורך ליטוף – צריך פשוט להניח לו לדרכו / המשך עיסוקיו ולהימנע מליטופו.

איך נכון לגשת לכלב שלא מכירים

כשנפגשים עם כלב זר ברחוב, הכלל הראשון הוא לא למהר וללטף אותו כיוון שאינכם יכולים לדעת מה אופיו של הכלב וכיצד הוא יגיב לסיטואציה הזו. במידה והכלב נמצא עם בעליו, יש לברר האם הוא מסכים ללטף את הכלב ולהבין האם מדובר בכלב ידידותי או כזה שנרתע / חושש מאנשים זרים.

מפגש עם כלב לא מוכר שלא נמצא עם בעליו, כמו לדוגמה כלב משוטט שברח או הלך לאיבוד, יש להתנהל באופן מחושב וזהיר במיוחד כדי להימנע מתגובה תוקפנית מצידו של הכלב. בתחילה יש לנסות ולקבל את תשומת ליבו של הכלב ממרחק בטוח, ולאחר שהכלב מביע עניין ונוצר קשר עין יש לרדת להתכופף לכדי גובהו של הכלב. התנהגות זו מסמלת לכלב כי אינכם מאיימים, כך שהוא ירגיש בטוח ובנוח לגשת ולהתנהג באופן ידידותי.

במצב כזה חשוב לא למהר וללטף את הכלב ולנסות להימנע מקשר עין, כדי ששפת גופכם לא תשדר לכלב איום. בשלב הבא יש להגיש לכלב את כף ידכם כשהיא פתוחה למעלה, שפת גוף שתסייע לו להבין כי יש לכם כוונות טובות ואתם רוצים להתיידד איתו. אם הכלב קופץ עליכם בשמחה עם ליקוקים, זהו כמובן כלב ידידותי שישמח לקבל מכם ליטופים. במידה והכלב ממשיך להביע חשש ולא מתקרב לקבלת תשומת לב וליטופים, מומלץ להתרחק ולא לכפות זאת עליו ובמקביל ליצור קשר עם השירות הווטרינרי השייך לאזור המגורים.

ליטוף כלבים במגוון מצבים

בשונה ממה שנהוג לחשוב, כלבים לא אוהבים שמלטפים אותם תמיד. ישנם מצבים מסוימים שהם אינם מעוניינים שיפריעו להם, ממש כמו שאנו בני האדם נמצאים בעיסוקינו החשובים ולא פנויים להפרעות כאלו ואחרות. לכן יש לדעת כיצד לנהוג עם כלבים במגוון סיטואציות שונות, וכך להבין האם פעולת הליטוף שלהם אפשרית:

 • ליטוף כלבי שמירה – כלבי שמירה הם כלבים שיש להם תפקיד מהותי בבתים בהם הם מתגוררים, כיוון שהם קיבלו את האחריות מבעליהם לשמור על סביבת המגורים של המשפחה ולכן הם מגיבים בנביחות והתנהגות תוקפנית כלפי אנשים זרים שמתקרבים לשטח המגורים. כשמגיעים לבית בו נמצא כלב מסוג זה, מומלץ לא ללטף אותו עד לקבלת אישור מהבעלים שניתן לעשות זאת, אולי אפילו באמצעות משחק או חטיפים לכלבים שיקנו את אמונו של הכלב.

 • ליטוף נקבה עם גורים – כמו כל חיה בטבע, גם נקבות כלבים שומרות על הגורים שלהן מפני איומים הנמצאים בסביבה. מהסיבה הזו חשוב לא להתקרב וללטף גורים הנמצאים בקרבת אימם, אלא אם בעלי הכלבים הביע את הסכמתו לכך ואישר כי היא איננה תוקפנית.

 • ליטוף כלבים ישנים – יש להימנע מללטף כלב ישן כדי לא להבהילו ולגרום לו להתנהג בצורה תוקפנית. המלצה זו תקפה הן לכלבים מוכרים והן לכלבים זרים.

ליטוף כלב חדש שנכנס למשפחה

צורת ההתנהגות עם כלב חדש שהגיע למשפחה צריכה להיות חיובית וזהירה, במיוחד אם מדובר על כלב בוגר שהאופי שלו כבר מבוסס והוא מתנהג באופן מהוסס וחשדני. כדי לרכוש את אמונו וללמד אותו להתרגל לביתו החדש, מומלץ להעניק לו פינה נעימה בבית בה הוא יוכל לנוח. בפעמים הראשונות כשניגשים להעניק לו תשומת לב, כדאי להציע לו חטיפים לכלבים לפני שמתקרבים כדי ללטפו כך שיקשר את דרך הליטוף כמשהו חיובי ומהנה.

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.