קורס ספרות לכלבים

איך לבחור אוכל לכלבים?

למה כל כך חשוב לבחור לכלב אוכל מתאים? איזה אוכל לכלבים מתאים לכלב שלנו?
למה סוג האוכל שאנו מביאים לכלב שלנו כל כך משנה ומשפיע?
כלב הוא סוג של חיה שיש בה כל כך הרבה גזעים שונים. נכון יש הרבה דמיון בין כל גזע וגזע אך יש גם כל כך הרבה שוני ביניהם. השוני הזה מתבטא בהתנהגויות שונות, גדלים שונים, בעיות רפואיות שונות, גנטיקה שונה והרגלי תזונה שונים.
הגיוני להגיד שכלב הוא קטן פיזית יחסית יאכל כמות אוכל קטנה מכלב גדול. וייתכן שהוא יצטרך לצרוך תוספי תזונה וויטמינים. ושכלב אחר לא.
אז איך נדע מתי הכלב שלנו צריך תוספי תזונה ומה זה בכלל ויטמינים לכלבים? האם גורי כלבים אוכלים את אותו האוכל שהאם יאכלו כאשר הם יגדלו? ומה זה בכלל אוכל היפו אלרגני ואוכל דיאטטי לכלבים?
ככל שנשאל הרבה שאלות על האוכל של הכלב שלנו נחקור ונסתקרן כך נוכל להעניק לכלב שלנו את הכי טוב שבעולם. לכן ריכזנו כאן עבורכם כל מה שאתם צריכים לדעת על האוכל למען הכלב שלכם כדי שאתם תוכלו לגרום לו לאושר, שמחה ובריאות.

כמה חלבון ושומן צריך הכלב במזון בכל שלב בחיים?

מה זה חלבון ומה זה שומן בכלל? ממה כל אחד מהם מורכב ולמה הם כל כך חשובים בצריכה היומית של הכלב שלנו?
חלבון- החלבון עצמו מורכב מאבני בניין אשר נקראות חומות אמינו. ישנן 22 חומצות אמינו אשר 12 מתוכן הכלב מסוגל לייצר בעצמו אלו נקראות חומצות אמינו לא חיוניות. את 10 הנותרים הכלב אינו מסוגל לייצר בעצמו בגופו ולכן הן נקראות חומצות אמינו חיוניות שעל הכלב לצרוך מין המזון על בסיס יום יומי.
החלבון עצמו הכרחי לגוף הכלב כיוון שחוסר בחלבון עשוי לגרום לפירוק שרירים ורקמות שונות בגוף.
כיוון שלחלבון ישנה חשיבות רבה בהתפתחות והתחזקות הכלב יש לספק לו כמות חלבון מספקת.
כמות החלבון שעל כלב לקבל בכל שלב בחייו משתנה ותלויה גם במצב הבריאותי שלו.
ההמלצה היא לספק לגור כלבים כ- 24-32 אחוז חלבון באוכל, לכלב בוגר כ-20-31 אחוז חלבון ולכלבים מבוגרים יש לספק 19-26 אחוזי חלבון.
כמות החלבון של גורים משתנה מהסיבה שגורים צריכים לגדול ולהתחזק ומה שגורם לשרירי הכלב לגדול כפי שאמרנו קודם הוא חלבון לכן ככל שהכלב קטן יותר כך יצרוך כמות חלבון גדולה יותר.

שומן- שומן עשוי מאבני בניין שונים הנקראים ליפידים. אחד מהם נקרא טריגליצרידים והיא אחת החשובות עבור כלבים. אלו מספקים אנרגיה לשרירים ולאיברים.
השומן חשוב בצריכה היומית של הכלב כיוון שהשומן עוזר למטבוליזם תקין ושמירה על טמפרטורות קבועות של גוף הכלב ועוד.
כמות השומן הנצרכת ביום משתנה על פי בריאות הכלב ורמת הפעילות שלו.
כמות השומן המומלצת לגורי כלבים הינה 15-21 אחוז, לכלבים בוגרים 12-18 אחוזים לכלבים מבוגרים יש לספק 10-15 אחוזים שומן באוכל.

יש לציין שגודל הכלב גם משפיע על כמות החלבון והשומן שאנו מספקים לכלב שלנו.
יש לזכור שכמות גדולה מידי של חלבון ושומן עשויה לפגוע בכלב צריכה מוגברת של חלבון עשויה גרום לעומס רב על הכליות וצריכה רבה של שומן עשויה להביא להשמנה של הכלב.
לכן לפני שאנו מביאים לכלב שלנו מזון לכלבים עם כמות חלבון ושומן מסוימת יש להתייעץ עם איש מקצוע.

כלב גור מגיל 6 שבועות עד שנה

אוכל לגורים צריך להכיל כמות חלבון ושומן גבוה כפי שאמרנו בפסקה הקודמת מהסיבה שהגורים מתפתחים בקצב מהיר נורא. לכן כדי שיוכלו להתפתח באופן תקין אנו נספק להם כמות חלבון ושומן מספקת בכדי שיבנו שלד, רקמות ושרירים בריאים.
יש לספק לגורים מזון המתבסס על בשר איכותי כמו כבש, דגים ועוף המכילים חומצות אמינו.
יש להימנע לתת לכלב אוכל מהשאריות שלנו כיוון שהמזון שלנו לא מאוזנן לכלב מבחינת כמות שומן וחלבון שהוא צריך לצרוך ובנוסף המזון שלנו מכיל תבלינים אשר עשויים להזיק לכלב.
חשוב לזכור שאם איננו בטוחים איזה מזון לספק לכלב וכמה אוכל לתת יש להתייעץ עם איש מקצוע. 

אוכל לכלב בוגר בגיל 1-7

כלבים בגיל זה צורכים כמות חלבון ושומן יחסית גדולה כיוון שזה השלב הארוך ביותר בחייו של הכלב. הכלב בשלב זה משתולל, משחק ורץ בכמות יחסית גובה. כיוון שהוא מוציא המון אנרגיה ובונה את עצמו מבחינה פיזית הוא צריך להכניס לגופו שומן וחלבונים אשר יספקו לו את האנרגיה, המשאבים והכוח לעשות זאת. 

אוכל לכלב מבוגר מעל גיל 7

כלבים בוגרים זקוקים לכמות חלבון ושומן מאוזנת. לכן עלינו לדאוג שבעת רכישת אוכל לכלבים מבוגרים תהיה כמות חלבון ושומן מאוזנת כל יום.
הסיבה לכך היא שכנראה שבשלב זה שהחיים הם כבר לא מפתחים את השלד, השרירים והרקמות שלהם אלא משמרים אותם.
בנוסף לכך, יש לזכור שבשלב זה כנראה שהכלב לא יוציא אנרגיה בכמות גדולה כמו שהוציא לפני כן ולכן אין צורך לספק לו כמות גדולה מאוד של שומנים כיוון שצריכה מוגברת של שומן לכלב בגיל זה עשויה להוביל להשמנת יתר.

אוכל לכלב קשיש

כלבים אשר מגיעים לשלב זה צריכים הרבה יחס אהבה כמו בכל גיל והכי חשוב גם אוכל מתאים ובריא. האוכל שמתאים הוא אוכל לכלבים קשישים. האוכל הזה מכיל כמות חלבון ושומן מספקת כך שהכלב שלנו לא יכנס למצב השמנה. בשלב זה הכלב כמעט ולא מוציא אנרגיה ועלינו להתייעץ עם איש מקצוע כדי לדעת איזה ואוכל להביא לכלב לנו.
ייתכנו מצבים בהם הכלב נכנס לדיכאון כיוון שהוא חלש ואין לו כוח. דבר שניתן לעשות הוא לפנק את הכלב ככל הניתן כמו מתן חטיפים ופינוקים אחרים. יש לזכור שלא לתת לכלב יותר מידי כיוון שחטיפים כלבים במידה רבה לא בריאים.

אוכל לכלבים גדולים

ישנו הבדל בין אוכל שנותנים לכלבים גדולים ולבין אוכל שנותנים לכלבים קטנים

אוכל לכלבים גדולים צריך להכיל כמות חלבון של 19-26 אחוז ו- 11-17 אחוז שומן.
מפאת גודלם של כלבים גדולים הם צריכים לצרוך כמות גדולה יחסית של אוכל ולכן עלינו לתת להם אוכל בצורה מדויקת כדי שלא יחסר להם אף רכיב מזון 

אוכל לכלבים קטנים צריך להכיל כמות חלבון של 21-28 אחוז ו- 11-16 אחוזי שומן.
הסיבה שיש שוני באחוזי החלבון והשומן בין כלבים קטנים לכלבים גדולים היא שלרוב כלבים קטנים נוטים להוציא פחות אנרגיה מכלבים גדולים והנטייה להשמנת יתר אצל כלבים קטנים גבוה יותר. לכן עלינו לבחור לכלבים קטנים אוכל המתאים לגודל.
לרוב יהיה כתוב על האריזה של האוכל האם האוכל מתאים לכלבים קטנים או אוכל היפואלרגני לכלבים ובכך נדע שישנו איזון טוב בכמות החלבונים השומנים והוויטמינים שכלב קטן צריך לצרוך. 

אוכל דיאטטי לכלבים

למה כלבים צריכים אוכל דיאטטי בכלל? 

ישנם כלבים אשר נוטים להשמנה מהסיבה שהם אינם מבצעים פעילות ספורטיבית ואינם מוציאים אנרגיה. לכן דבר ראשון חשוב מאוד להעסיק את הכלב בכדי שיוכל להוציא אנרגיה ולשמור על גופו.
כלבים אלו אשר אינם מוציאים אנרגיה במידה רבה עשויים להשמין מהסיבה שהגירעון הקלורי שלהם חיובי כלומר, מכניסים יותר קלוריות לגוף מאשר מוציאים.
ולכן ישנו אוכל דיאטטי לכלבים. אוכל זה מכיל כמות קלוריות נמוכה יותר אשר תעזור לכלב לצרוך כמות קלוריות נמוכה יותר ובנוסף לכך האוכל מכיל סיבים תזונתיים המסייעים במטבוליזם ובחילוף חומרים בגוף הכלב.
בכדי להימנע ממצב שבו הכלב שלנו צריך לצרוך אוכל דיאטטי בעקבות השמנת יתר אנו יכולים להביא לו במשך חייו אוכל בריא לכלבים ואוכל אשר מתאים לסוגו ולשלב שבו הוא נמצא בחייו.
אין זה אומר שאסור לנו לפנק את הכלב שלנו בחטיפים לכלבים אשר גורמים לו לאושר ושמחה אלא לתת לו במידה כך שלא יפגע בו.
יש לציין שאם אנו רוצים לתת לכלב אוכל דיאטטי יש להתייעץ לפני כן באיש מקצוע כדי לא להזיק לכלב. 

עודף משקל אצל כלבים

עודף ממשקל הינה תופעה נוראה שכיחה בשנים האחרונות ולא רק אצל כלבים. התרבות והטרנד החדש הוא לפנק את הכלב שלנו ככל האפשר. אך לפעמים אנחנו לא שמים לב שאנו מפנקים יותר מידי את הכלב שלנו באוכל ומבלי לשים לב הוא עלה במשקל במהירות רבה.
השמנת יתר גורמת להגבלה בחופש התנועה, ויסות חום בגוף הכלב, ירידה במערכת החיסונית, לחץ דם, סוכרת ועוד המון בעיות אשר פוגעות בכלב.
אז איך נדע שהכלב שלנו סובל מעודף משקל? 

 • במבט על הכלב מלמעלה לא נראה את צורת המותן של הכלב שלנו 
 • לא נרגיש במעבר עם האצבע על עמוד השדרה של הכלב את עמוד השדרה 
 •  נבדוק את משקל הכלב שלנו בהשוואה לשנים קודמות. 

 

סיבות לעודף משקל הכלב

 • סיבה בריאותית, כגון הפרעות הורמונים או בלוטות אשר לא פועלות תקין 
 • סירוס הכלב- פוגע בהורמונים של הכלב וצריך לצרוך כמות אוכל פחותה
 • גיל הכלב- משפיע על משקל הכלב כיוון שהכל בגיל זה מוציא פחות אנרגיה ושורף פחות קלוריות
 • גנטיקה- גם לכלבים הגנטיקה משפיעה על אורח החיים שלהם, אם הם יהיו יותר אתלטים או יותר יינטו להשמנת יתר וכו'. 
 • נשנושים ופינוקים-אנו אוהבים לפנק את הכלבים שלנו ובמלי לשים לב להביא להם כמות מוגזמת של אוכל ופינוקים
 • תרופות- תרופות גם הן משפיעות על ההורמונים בגוף ועלולות לגרום לעודף משקל. 
 • אכילה רגשית- גם לכלבים יש אכילה רגשית, כאשר הם בדיכאון או עצובים הם עשויים לאכול יותר אוכל מהרגיל.


יש לזכור שגם לכלבים קשה מאוד לרדת במשקל וזהו תהליך ארוך ומורכב שהם עוברים. לכן יש להתגייס כל בני המשפחה למען הכלב, לתמוך לעזור ולפרגן לו במשך כל התהליך הזה.
תעשו הכל למען הכלב שלכם ולמען הבריאות שלו. 

תוספי מזון לכלב

לפני שנסביר על תוספי מזון לכלבים נצטרך לדעת מה זה בכלל תוספי תזונה.
תוסף תזונה נמכר בדרך כלל ככדורים, משקעות וכמוסות. תוספי תזונה מכילים ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, רכיבים צמחים וכו'.
למה שניקח תוספי תזונה בכלל ? הסיבה לכך היא שאנו אוכלים אנו לא מצליחים תמיד להגיע לכמות הוויטמינים המינרלים ורכיבי תזונה שאנו זקוקים להם. לכן תוספי תזונה עוזרים לנו להגיע ליעד זה.
כמו בני האדם כך גם כלבים. בכדי שהכלב שלנו יהיה בריא עליו לצרוך ויטמינים, מינרלים ורכיבי תזונה ספציפיים בכדי שלא יפגע ויישאר בריא.
יש לזכור שלפני שאנו מגישים לכלב שלנו תוסף תזונה יש להתייעץ עם גורם מומחה אשר ייעץ לנו בעניין והאם יש בכך באמת צורך.
ישנם מספר רב של תוספי תזונה לכלבים ולכן עלינו לדעת איזה תוסף תזונה מתאים לכלב שלנו ולא נביא לו תוסף תזונה אשר לא ישפיע על הכלב שלנו. 

כלבים בעלי אלרגיות ובעיות בריאותיות

ישנם כלבים כמו בני אדם אשר נולדים רגישויות ואלרגיות למאכלים ורכיבים מסוימים.
אחד הרכיבים הנפוצים בו לכלבים יש רגישות הוא רכיבי חלבון השונים.
במצב זה אנו צריכים להחליף לכלב את סוג החלבון הוא מקבל לרכיב חלבון אחר.
פתרון נוסף אשר עשוי לעזור לכלבים בעלי אלרגיות שונות הוא לספק להם מזון היפו-אלרגני לכלבים.
למזון זה אנו צריכים לתת תקופת ניסיון של כ- 3 שבועות ללא לתת לכלב שלנו חטיפים בכדי לראות שאכן המזון עוזר לכלב. במידה והמזון ההיפו-אלרגני לא עוזר יש לספק לכלב מזון רפואי.
כמובן לפני כל התהליך נתייעץ עם איש מקצוע מוסמך.
בעיה נוספת בריאותית הקיימת היא בעיות סוכרת, בעיות עור, כליות , פרקים, כבד וכו'. בעיות אלו עשויות להתפתח עם הזמן וככל שגיל הכלב עולה.
בכדי לפתור בעיות אלו עלינו להגיש מזון לכלבים המספק לכלב מספיק חלבון, שומן ויטמין ומינרלים בכדי לנטרל, להחלים, לשקם ולפתור את הבעיה הבריאותית כל הניתן.

לסיכום,
אנחנו רוצים שלכלב שלנו יהיה הכי טוב בעולם ושהוא יהיה הכלב הכי מאושר שיש. אך לפעמים אנו לא שמים לב ופוגעים בו בלי כוונה ועשויים להזיק לו כיוון שפינקנו יותר מידי וגרמנו לו להשמנת יתר, אם הבאנו לו אוכל אשר לא מתאים לו או שבטעות לא שמנו לב מרוב אהבה לכלב והוא פיתח מחלה או אלרגיה.
לכן, עלינו קודם כל לחקור על הכלב שלנו, לוודא איזה סוג כלב הוא, איזה סוג אוכל יתאים לו, האם הכלב שלנו קטן וצריך לצרוך כמות גדולה של חלבון או האם הוא כלב גדול וצורך כמות קטנה או גדולה. כל אלו הם משתנים הן בגלל גודלו, משקלו, כמות אנרגיה שהכלב מוציא ובעיות רפואיות לצערנו הרב הוא עשוי לפתח.
ממליץ לכם ללכת לווטרינר ואו לאיש מקצוע ולבקש את כל המידע האפשרי כדי שהכלב שלכם יהיה מאושר, שמח והכי חשוב בריא.
תספקו לכלב שלכם את כל הצריכים שהוא צריך אם זה כמות מספקת של חלבון, שומן ויטמינים מינרלים, תוספי מזון במידת הצורך, חטיפים כדי לגרום לו לאושר מידיי והכי חשוב אהבה ופינוק. 

לקוח יקר, אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור על קנייה בטוחה עבורך:

  1. אנו לא שומרים את פרטי כרטיס האשראי שלך והם מועברים ישירות לחברות הסליקה.
  2. כל הפרטים האישיים שלך מאובטחים באמצעות פרוטוקול אבטחה מתקדם SSL.
  3. החנות שלנו עומדת בתקן האבטחה המחמיר ביותר של חברות האשראי PCI DSS L1.
  4. בעיסקאות אשראי וכחלק מעמידה בתקן חברות האשראי איננו שומרים את מספר ה-CVV בגב כרטיס האשראי (מספר המעיד על החזקה פיזית של בעל כרטיס האשראי בכרטיס) אלא רק לאחר זיהוי הלקוח.


קנייה נעימה ובטוחה, צוות החנות.